Růst křídlatců podle věku

První ( mírně zdařilé) pokusy o let – přibližně mezi 4.-5. dnem, kolem 3. dne u Malých střel

Dosažení velikosti pro let – kolem 2-3. měsíce (Nebeský strážce, Postrach noci), 4. měsíce (Válečná píseň, Andělské křídlo) a mezi 5.-6. měsícem (Malá střela, Šarlatový květ)

Úplná samostatnost (ve volné přírodě) – kolem 3.-4. měsíce

Chrlení ohně (u Šarlatových květů) – přibližně v době dosažení pohlavní dospělosti

Pohlavní dospělost – kolem 7. měsíce

Dosažení plné velikosti – 9.-10. měsíc

 

Po vylíhnutí jsou větší poddruhy křídlatců vysocí přibližně ke kolenům průměrného člověka, menší druhy mu dosahují zhruba do půlky holení nebo i níž. V prvních dnech po vylíhnutí nastává období relativně prudkého růstu; do dvou týdnů by i menší druhy měly dosahovat člověku přinejmenším po pas. V tomto období se mezi mladým křídlatcem a jeho letcem vytváří nejhlubší pouto, stále ale není nijak závratně pevné; křídlatec ke svému letci lne spíš jako k rodiči než jako k druhovi.

Po druhém měsíci přichází jakási „puberta“, tedy období odcizení od letce. Mezi třetím a čtvrtým měsícem života se divocí křídlatci docela osamostatňují od svých rodičů a stejně tak v této době vrcholí nezávislost na letci a vzdor vůči němu. V této „době osamostatnění“ je křídlatec velký přibližně jako dospělý člověk (záleží na poddruhu; větší poddruhy jsou samozřejmě i o polovinu větší a je možné je začít sedlat).

Když mine přibližně polovina čtvrtého měsíce křídlatcova života, začíná se jeho vztah k letci znovu utužovat a křídlatec považuje letce za svého druha a partnera; oproti divokým křídlatcům ani nevyhledává partnery opačného pohlaví vlastního druhu – proto není příliš časté, aby se letečtí křídlatci mezi sebou pářili. V tomto období se také růst křídlatců zpomaluje; právě z tohoto důvodu dosahují své plné velikosti až kolem devátého až desátého měsíce života.

I přes poměrně velkou inteligenci a oddanost křídlatců je nutno mít stále na paměti, že jsou to „jen“ zvířata a také že jejich vztah k letci se vyvíjí a proměňuje postupem času; není tedy dobré myslet si, že pojmenování znamená okamžitou a celoživotní křídlatcovu věrnost a oddanost, stejně jako není dobré stavět jejic inteligenci na úroveň té lidské.

Comments are closed.